SİZİ ARAYALIM!

Formu doldurun, size hemen ulaşalım.
Bodrum Çetin Temizlik
Hamamböceği | Zararlılar | Bodrum Çetin Temizlik - Ofis Temizliği - Hastane Temizliği - Dış Cephe Cam Temizliği - Fabrika Temizliği - Koltuk Yıkama

Hamamböceği

Hamamböceği

Hamam böceği bünye olarak çok sağlam bir yapıya sahiptir. Hamam böcekleri ultraviyole ışınları ve radyo aktif ışınlara maruz kaldıklarında uzun müddet hiçbir şey olmadan yaşarlar.

Hamam böceği yaşam koşulu olarak ortamın sıcaklığına ve soğukluğuna çok dayanıklıdır. İnsanın donarak öldüğü bir soğukta hamam böcekleri rahatlıkla yaşayabilir. Hamam böceği vücudu aynı zamanda yüksek ısıya da dayanıklıdır. Hamam böceği kolayca ölmeyen bir çeşit haşeredir. Hamam böcekleri ayakları, kanatları veya herhangi uzvu koptuğunda ve hatta başları koptuğunda dahi bir hafta kadar yaşarlar.

Hamam böcekleri çeşitlere sahiptir. Alman hamam böceği (Kalorifer böceği), Amerikan böceği, ve oryantal hamam böcekleri

ALMAN HAMAM BÖCEKLERİ (Kalorifer böceği); bu böcek türleri açık kahverengine sahiptirler. Çok hızlı hareket ederler ve hızlı üreme kabiliyetine sahiptirler. Kalorifer böcekleri ışığı çok sevmedikleri için geceleri aktif haldedirler. Sıcak ve nemli ortamları severler. Bu haşere türleri genellikle buzdolapları arkası, kilerler, mutfak dolapları arkası, duvar yada fayanslardaki çatlaklar ve havalandırma boşlukları gibi yerlerde yaşarlar.

AMERKAN HAMAM BÖCEKLERİ; bu haşere grubu biline en büyük hamam böceği türü olarak ün salmıştır. Beslenme özellikleri ile diğer türlerden farklılık gösterirler. Bu tür böcekler on beş ay yaşayabilirler. Evlerimizde en çok lavabo giderleri, bodrumlar ve kilerlerde görülebilirler. Kağıttan kartona kadar her türlü maddeyi yiyebilme özelliğine sahiptirler.

ORYANTAL HAMAM BÖCEKLERİ; bu haşereleri diğer haşerelerden ayıran en belirgin özelliği siyah veya çok koyu kahverengi olmalarıdır. Ortalama olarak 6 ay kadar yaşayabilirler ve hızlı üreme özelliğine sahiptirler. Evlere genellikle lağım yolu ile girdikleri için aynı zaman da tüm mikropları taşımaktadırlar.

Genellikle yaz aylarında görülen bu haşerelere kış aylarında pek rastlanmaz. Oryantal hamam böcekleri insanların tükettikleri gıda malzemeleri ile beslenirler ve besinle üzerinde salya ve dışkılarını bırakırlar, bu durumda gıda zehirlenmelerine yol açabilir.

HAMAM BÖCEKLERİ İLE MÜCADELE YÖNTEMİ

Hamam böcekleri ile mücadele oldukça zordur. Çünkü hamam böcekleri kullanılan insektisitlere karşı direnç mekanizmalarını geliştirebilirler. Bunun için; tür tespiti ve popülasyon yoğunluğunun belirlenmesi, kullanılacak insektisit ve uygulama sonrası kontrol ile mücadele yapılmalıdır.